הפעל נגישות

עצמאי ולא מפקיד לפנסיה? אתה מפסיד את מסלול החיסכון המשתלם ביותר
11/12/2018 אסף קרן  

 

עצמאים רבים לא נהגו להפקיד באופן קבוע כספים לפנסיה, מסיבות כלכליות כאלה ואחרות - לא חכם, ולא אחראי כלפי עצמם וכלפי משפחותיהם. אבל עכשו זה כבר חוק! 

 

חוק פנסיה חובה לעצמאים נכנס לתוקפו כבר בשנת 2017 ועל פיו חייבים עצמאים להפקיד לעצמם כספים לתוכנית פנסיונית ולדווח מדי שנה על כך, כאשר עצמאי שלא יפקיד מסתכן בתשלום קנסות.

 

 

במאמר זה ננסה להבהיר מה הם היתרונות הכלכליים והמעשיים לבחירה בתכנית חיסכון פנסיונית.

 

החלטה שלא להפקיד לחיסכון הפנסיוני גורמת לנו לוותר על כיסויים חשובים

אותו עצמאי שאינו חוסך לפנסיה, עדיין מבין שעליו לדאוג לרווחת משפחתו במקרה של פטירה בטרם עת, או מצב של אובדן כושר עבודה שימנע ממנו לפרנס בכבוד את משפחתו. 

 

ביטוח חיים - מטרתו להבטיח את קיומו של התא המשפחתי לאחר מות המבוטח. ישנה חשיבות רבה בניתוח צרכי המשפחה בטרם מחליטים מהו סכום הכיסוי הנרכש ומהו סוג המוצר המתאים ביותר. החלטה שגויה יכולה להוביל להוצאה כלכלית גבוהה מדיי במקרה הרע, ובמקרה הגרוע יותר לחוסר ביטוחי חמור.

 

ביטוח לאובדן כושר עבודה מקצועי/עיסוקי - ביטוח זה נועד לאפשר ליחיד שאינו מסוגל להתפרנס בצורה חלקית או מלאה מסיבה בריאותית/תאונתית, הבטחת הכנסה חודשית עד לגובה 75% משכרו בפועל. כיסוי ביטוחי זה, הינו קריטי מהמעלה הראשונה, שכן במצב של אובדן כושר עבודה אדם עשוי לאבד את יכולת השתכרותו ובנוסף להתמודד עם הוצאות רפואיות נוספות המתלוות למצבו.

 

החלטה שלא להפקיד לחיסכון פנסיוני גורמת לנו לאבד הטבות מס חשובות

רבים אינם מודעים לכך שהפקדות פנסיוניות מזכות אותם בהטבות מס משמעותיות, שניתן לקבלם במסגרת הגשת הדו"ח השנתי על ידי רואה החשבון.

כלומר, המדינה מעודדת הפקדות לפנסיה ו"מחזירה כסף" לחוסכים, באמצעות תשלום מס מופחת (ניכוי) ו/או החזר כספי (זיכוי). זה משתלם למדינה כשאתה חוסך לעתידך ולעתיד משפחתך. 

כיוון שמנגנון הטבות המס הינו מורכב וקשור למבנה ההכנסות של המבוטח, מומלץ לפנות לרואה חשבון או ליועץ מס, על מנת למקסם הטבות אלו.
 

זקוק לכסף? לא צריך לחכות לגיל הפרישה, ניתן למשוך את כספך בכל עת

שלא כמקובל לחשוב, תמיד ניתן למשוך את כספי הפנסיה הצבורים שלנו בניכוי מס במקור של 35%, שהרי הכספים שהופקדו במקור היו זכאים להטבות מס כאמור לעיל. בנוסף, במידה ומגיעות לנו נקודות זיכוי אישיות שלא ניצלנו , ניתן להגיש את אישור ניכוי המס במקור בדו"ח השנתי לרו"ח ולקבל החזר כספי - כלומר אם חסכת, הרווחת ואם משכת, יתכן ולא הפסדת כלום.

 

ההתלבטות הקשה בין הפקדות לחיסכון פנסיוני לבין השקעה בעסק

כעצמאי, אני מכיר היטב את הדילמה. אנו העצמאים אופטימיים מטבענו, ומאמינים בלב שלם שהעסק שלנו יצליח ונוכל לפרוש עשירים וללא דאגות כלכליות... צר לי להיות השליח של המציאות, אבל העובדות הן שרק אחד מתוך 5 עסקים שורדים מעבר לשנתיים הראשונות להקמתו, ועצמאים רבים נותרים גם ללא עסק וגם ללא חסכונות כלשהם.

לכן, כמי שפועלים בסביבה עיסקית בסיכון גבוה, האופטימיות היא אמנם גורם חשוב בהצלחתו של כל עצמאי, אך חשיבה כלכלית חכמה ואחראית תעזור לכם לבנות את עתידכם, תוך קיום רשת ביטחון פיננסית לכם ולמשפחה.  

 

קבל החלטה נבונה לטווח ארוך >

 

הכותב הינו בעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני ובעל רישיון שיווק השקעות. בכל מקרה, אין לראות בדברים האמורים משום עצה ו/או המלצה אישית לקורא, לרכישה או פעולה כלשהי בני"ע, חיסכון פנסיוני או ביטוח המסוקרים במאמר זה וכן אינו תחליף לייעוץ מס. כל הפועל בהסתמך על המאמר ו/או על תוכנו, אחראי באופן בלעדי לכל נזק ו/או הפסד שייגרם לו.

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לקרן ביט סוכנות לביטוח